K-K.Skřivanová – Jungiánský přístup uplatněný v psychologické péči o hospitalizované pacienty s akutním covidem 19:zkušenosti a postřehy(20)

7. 10. 2023 v 15:00 15:30

Malý sál

Stín doby, kdy se do našeho vědomí vlomila apokalyptická zkušenost, přinesl popření smrti a spoustu zapomnění. Utrpení těch, kteří izolováni s nakažlivým virem nebyli vidět, mizeli a stávali se projekcemi našich představ, bylo větší o jejich samotu a ochromení neznámým.

Uplynulá doba přinesla výzvu, vnímat potřeby trpících veřejným zrakům skrytých. Bylo slyšet jen šepot a jeho ozvěny v nevědomí, které však sílily. Šepot tak tichý, že se nese po chodbách a prochází zdmi, protože covid bere dech. Bral i vůli a útočil na rozum, neviditelný.

Dle mé zkušenosti jungiánský přístup poskytl spektrum možností, jak se těmto lidem přiblížit, a v rámci možností stavu jejich vědomí a progrese onemocnění pomoci zpracovat a integrovat překotný traumatizující spád událostí a zážitků. Zachytit a zklidnit dech a šepot zesílit do hlasu, aby se člověk zase začal vnímat. Aktivní Imaginace a rozhovory umožnily pacientům zformovat obavy, úzkosti do tvarů a barev, jež se stávaly viditelnými a uchopitelnými, a pomáhaly aktivovat sebeúzdravné mechanismy. Někteří odešli a jiní přežili.

Motto: Stíny těch, kteří náhle odešli, s námi zůstanou.

Poděkování: všem zdravotníkům, starajícím se o pacienty s virem SARS-COV-2.

Praha – BeBalanced

Rybničná 18
Praha 6, Praha 162 00 Česká republika
+ Google Mapa
Registrace

Registrace jsou uzavřeny pro tuto událost