K-J.Lisý a M.Pacvoň – Jungiánský filmový klub The Wall-Narcistická porucha osobnosti(20)

7. 10. 2023 v 14:30 16:30

Obývací pokoj

Když vstupujeme do filmu, noříme se do imaginace. Dobrý film se podobá snu. Má však tu velkou výhodu, že není prchavý, a my se můžeme vracet k obrazům, které nás zasáhly, můžeme je sdílet, dokonce spoluprožívat tak jako žádný vlastní sen. Navíc, jak napsala Marie-Louise von Franz, příběh zprostředkovává životní model, který povzbuzuje, oživuje a nevědomě upomíná na všechny pozitivní životní možnosti. Setkání tedy také mohou mít individuační potenciál pro všechny zúčastněné.

Jungiánský filmový klub v Be Balanced funguje již 4 rokem. Vždy se snažíme zařadit více filmů do uceleného cyklu. Tématem FK letního semestru roku 2023 je „hledání nového otce a jeho místa v nově tvořícím se společenském paradigmatu“. Jak konstatuje ve své knize „Soumrak otců“ Luigi Zoja, „otec se vytrácí z rodiny i ze společnosti, ačkoliv obě mají patriarchální základ. Dnešní svět hospodářství a technologie je vlastně mateřský, neboť slouží okamžitému uspokojení potřeb, konzumu a udržuje duši na úrovni raného dětství. Namísto otcovských, duchovních a hierarchických hodnot se prosazuje rovnostářství a vzory diktované módou a médii…“ Tyto Zojovy teze jsou pro nás východiskem ke kritickému zkoumání.
V tématu nepřítomného otce a možných důsledků toho pro vývoj mladého muže naši generaci silně zasáhl film The Wall od Rogera Waterse – zakládajícího člena skupiny Pink Floyd, se kterou desku The Wall a následně také rockovou operu natočil. The Wall je autobiografickým počinem Waterse, který se tak snažil vypořádat s vnitřními děsy, které zažíval v dětství z traumatu ztráty otce ve 2. světové válce. O to zajímavější je sledovat paralelu příběhu zpěváka z The Wall – Pinka s životem Waterse, především potom jeho posledních počinů v RB OSN v souvislosti s probíhajícím konfliktem na Ukrajině…
Film nabízí možné uchopení problematiky narcistické poruchy osobnosti a naladění se na vnitřní boje a procesy, které klient s narcistickou poruchou či laděním může ve vnitřním světě zažívat. Terapeuti tak mohou lépe uchopit protipřenosovou dynamiku a zprostředkovávat ji klientovi. Zároveň film může oživovat naše vlastní komplexy a traumata, ke kterým se můžeme při společném sdílení a následné diskusi dostat.
Film bychom rádi prezentovali jako ukázku projektu Filmového klubu v Be Balanced. Film The Wall v rámci cyklu „hledání otce nové doby“, vzbudil silné emoce, velmi živou a zajímavou diskusi, kterou bychom chtěli zprostředkovat také kolegům, jungiánům.

Praha – BeBalanced

Rybničná 18
Praha 6, Praha 162 00 Česká republika
+ Google Mapa
Registrace

Registrace jsou uzavřeny pro tuto událost