14. 6. 2024 v 17:00 – 16. 6. 2024 v 12:00
Jana Bryjová
Česká společnost pro analytickou psychologii
Jana Bryjová
Jolana Bucková
Jana Vašková
Jolana Bucková
Jana Vašková
Petr Patočka
Pavel Zach
Pavel Zach
Jana Vašková
Petr Patočka
Obývací pokoj
Jaké je začít sám sebe vnímat jako prostor, do kterého klienty zveme, o který mohou být rozšířeni a také jím formováni? Jakého tělesného vnímání a následné imaginace jsme jako analytici schopni a co takovým způsobem můžeme nabídnout? Pozvánka k porozumění vlastnímu tělu jako zásadnímu průvodci procesem analytického procesu. Ochutnávka praktických nástrojů k následování a rozšiřování tělesného vědomí. Nakolik nás dnešní doba znovu vede k objevování nekonečné moudrosti těla aneb Jungovy poznámky o těle v kontextu současného vědomí.
Obývací pokoj
Naše doba o duši moc slyšet nechce, blockbustery nás z filmových pláten s oblibou vyzývají naopak „change the world!“ a myslí tím svět okolo nás. V tom se ozývá duch doby, uhranuté technickými možnostmi a rozmanitými ideály a -ismy, jejichž společným jmenovatelem bývá fundamentalismus.“ Jaké máme dnes možnosti více přiblížit kontakt lidí s jejich duší ne navzdory, ale v souladu s duchem doby? Jak můžeme skloubit naše zkušenosti, kompetence, znalosti a nástroje s duchem doby tak, abychom mohli i širší veřejnosti přiblížit možnosti náhledu do duše a pomoct při, možná prvním, vědomém kontaktu s ní.
Malý sál
Psychoterapie je mladá profese, jejíž hranice jsou stále vytyčovány. Mnoho osob psychoterapii poskytuje s nasazením, ale bez řádné kvalifikace, mnoho osob ji poskytuje ve „špatném“ prostředí. Potřebujeme v oboru více diverzity nebo více diverze? Máme různé výklady a verze etických kodexů? Nebo jen averze? Příspěvek mapuje pohyby v psychoterapeutickém poli posledních let z pohledu autorky, která je psychoterapeutkou v živnostenské praxi a zároveň členkou výboru ČAP.
Střední sál
Tato přednáška se zaměřuje na aktuální téma ADHD v dospělosti a prezentuje recentní zkušenosti z klinicko-psychologické praxe. Jungovská analytická teorie přináší nové způsoby nahlížení na symptomatologii ADHD jako na výraz duševního dění, nikoli jen odchylku od normy. Budeme se snažit porozumět projevům kulturního komplexu v moderním světě, který je spojen s vysokými očekáváními v oblasti výkonu a úspěchu, a může vést k pocitu, že neustále musíme být v pohybu a nenechat si ujít žádnou příležitost. Tento neustálý tlak na výkon a zodpovědnost může potencovat typické projevy ADHD v dospělosti, jako zhoršenou schopnost koncentrace a obtíže při plánování a organizaci činností. Věnovat se také budeme zdrojům symptomů ADHD v kontextu psychického vývoje a jak se tyto zdroje mohou projevovat v různých oblastech života. Přijetí těchto symptomů jako výrazu autentického já může být klíčové pro dosažení plného potenciálu a rozvoj kreativity a inovace.
Muzikoterapeutovna
Dialogickému jednání se věnuji již 27 let a asistuji 24 let (dlouhá léta ve spolupráci přímo s její autorem). Vytvořil jej pan Prof. Ivan Vyskočil, svého času pro studenty autorského herectví, ale v současné době se tomuto speciálnímu zkoušení věnuje mnoho lidí napříč obory. Pro účastníky konference by mohlo být setkání s Dialogickým jednáním zajímavé jako osobní zážitek s formováním vnitřního/veřejného rozhovoru a otevření otázek které se týkají psychosomatické kondice (nejen pro veřejné vystupování). Jedná se o praktické zkoušení v prostoru, při kterém se účastník pokouší dospět k volnému rozhovoru (jednání, hře) sám se sebou v situaci „veřejné samoty“ (před druhými).Tento experiment je provázen pečlivou zpětnou vazbou od asistenta.
Ve své terapeutické praxi velmi těžím ze zkušeností, které jsem díky Dialogickému jednání získala.
V neposlední řadě bych ráda uvedla, že pan Prof. Vyskočil byl blízkým přítelem a kolegou Huga Širokého a první experimenty právě v této oblasti dělali společně. Koncept zkoušení Dialogického jednání v sobě též obsahuje myšlenky analytické psychologie a snaží se je uvést do experimentální praxe.