ČSAP

favicon

Česká společnost pro analytickou psychologii

VI. Konference ČSAP a I. konference ČIAP

Duch doby a péče o duši

Konference se uskuteční ve dnech 6.-8.10.2023 v Centru Be Balanced v Praze.


Po dlouhé přestávce pořádáme opět konferenci naší jungiánské společnosti. Pořadatelem je tentokrát i mezitím vzniklý Český institut pro analytickou psychologii.

Poslední konference ČSAP se konala v roce 2017, kdy jsme si připomínali 20. výročí vzniku společnosti a rozvoje výcviku v analyticky orientované psychoterapii u nás. V době, kdy se měla konat následující konference, bylo mnohé v našich životech určováno epidemií koronaviru. Ta nám také opět připomněla, že do našich životů zasahují nadosobní síly. Mnohým z nás ve svých „lockdownech“ nečekaně nabídla čas a prostor, které do té doby dělala užitečnými starostlivá kontrola našich plánovacích diářů. Byli jsme vrženi k sobě, ke své duši, a vedle mnoha jiných jsme v ní potkávali otázku, co se to s námi a ve světě stalo a děje? Ne nepodobně achajským válečníkům, které na začátku Homérovy Iliady zasahovaly morové šípy božského Apollóna a oni se ptali, který bůh a proč se hněvá? A potom, sotva se nákaza začala stahovat, propukla v Evropě válka a do duší lidí vstoupily nové strachy a nové otázky.

Tento nárůst nejistot je jedním zdrojem tématu naší konference. A vedle toho stále žijeme v prostředí, které nám dovoluje si klást otázky a zabývat se duší, jak to odpovídá naší profesi. „Svět visí – zejména dnes – na tenkém vlásku, a tím je lidská duše.“ Jungovo „dnes“ bylo dávno, ale tento odkaz na lidskou duši jako klíčový prostor je samozřejmě starý a vždy přítomný, myslím teď třeba na Mistra Eckharta, nebo některé gnostiky, ale daly by se hledat příklady i hlouběji v dějinách a šíře po světě. Naše doba o duši moc slyšet nechce, blockbustery nás z filmových pláten s oblibou vyzývají naopak „change the world!“ a myslí tím svět okolo nás. V tom se ozývá duch doby, uhranuté technickými možnostmi a rozmanitými ideály a -ismy, jejichž společným jmenovatelem bývá fundamentalismus.

Jak v tomto prostředí zacházíme s otázkou péče o duši, zvláště když jde o profesní téma spojené s naší prací a péčí o sebe jakožto pracovní nástroj?


Program konference vedle plenárních přednášek nabízí rovněž paralelní semináře, jejichž kapacita je omezená. Semináře budou probíhat v sobotu 7.10. V jeden čas je možné si vybrat právě jeden seminář. Prosíme, věnujte pozornost tomu, že některé semináře trvají 45 min a některé mají delší dobu trvání.
Pro lepší přehled v nabídce seminářů je na webu ČSAP k dispozici také jejich tabulkový rozpis, včetně kapacity a místnosti, kde se seminář uskuteční. Abyste se při výběru semináře mohli lépe orientovat, na webu také naleznete anotaci ke každému semináři i přednášce. Přihlašovat se na semináře nyní můžete na našich webových stránkách. Pokud nemáte přihlašovací údaje, prosíme, kontaktujte nás na mail konference s Vaším výběrem seminářů, zaregistrujeme Vás.

Konference nabídne též setkání s tvorbou některých našich kolegyň a kolegů a uvidíme se rovněž zcela neformálně při hudbě a občerstvení.

Materiál k přednášce Vlada Šolce-Konspirace


UŽITEČNÉ INFORMACE


V případě, že již máte uhrazený registrační poplatek a nemůžete na konferenci dorazit, již bohužel není možné úhradu vracet. Děkujeme za pochopení.

Fotografie z konference