RS-Aktivní imaginace aneb dialog vědomí s nevědomím (běhy 20,23/Praha II)

23. května v 17:00 20:00

Michal Pacvoň

V základech analytické psychologie stojí náhled, že proti vědomým postojům a názorům, proti vědomému sebepojetí, stojí na druhé straně síly, které s prvními mohou nebo nemusí být v souladu a které se mohou v životě člověka prosazovat různými způsoby. Obecně můžeme mluvit o nevědomí, konkrétněji o archetypech – v čele s archetypem bytostného já – o komplexech nebo třeba o vnitřních postavách. Terapeutická práce potom spočívá ve vynesení na světlo těchto nevědomých sil a v navázání dialogu mezi vědomím a nevědomím.

​V průběhu terapie nebo vlastního sebepoznání vzniká zásadní praktická otázka, jak se k těmto „nevědomým obsahům“ dostat. Hlavní a nejběžnější cestou k nim jsou sny. Jenže sny mají svá specificika. Například někteří klienti sny nenosí nebo si je nevybavují. U jiných klientů mohou být obsahy snů příliš vzdálené nebo nesrozumitelné, aby skutečně zasáhly do živého. Navíc mají sny velkou míru autonomie, takže si nelze „objednat“ sen, který by řešil téma, které klient přináší (třebas vytrvale). V tomto případě máme jako terapeuti na výběr různé symbolické techniky: sandspiel, řízené imaginace (KIP), pohlednice atd. Tyto techniky nám umožňují dát promluvit nevědomí, dát prostor spontaneitě, hře a kreativitě.

​Jung pro tyto účely používal techniku aktivní imaginace. Aktivní imaginace vzniká vždy, když necháme cosi ze sebe spontánně tvořit. Může to být spontánní nepromyšlené malování, spontánní pohyb, spontánní sochání, nebo spontánní vytváření slov z blekotání. Nicméně nejčastěji se s pojmem aktivní imaginace setkáme v souvislosti s Červenou knihou anebo s imaginativní prací s klienty, kdy se probudí fantazie, která spontánně tvoří imaginativní obsah podobný snovému obsahu. Důležité přitom je zejména fakt, že aktivní imaginace je od začátků spontánní, klientovy se nezadává žádný motiv, prostě se počká, co se samo vynoří. Úkolem terapeuta je pak spíše klienta během procesu doprovázet než ho řídit,

​Na semináři si představíme a vyzkoušíme metodu aktivní imaginace. Budeme mluvit o jejím uplatnění v terapeutické praxi a srovnáme ji s jinými metodami práce s nevědomím. Společně se přitom zamyslíme nad rozdíly mezi sny, vizemi, denními sny, aktivními imaginacemi a také nad možnostmi práce s nimi.

​   

Literatura:

Jung, Vybrané spisy 3, Osobnost a přenos, zejména část „Vztahy mezi vědomím a nevědomím“

von Franz, Psychoterapie, dostupné anglicky německy nebo francouzsky, kapitoly o aktivní imaginaci

Jung, Červená kniha

Praha – BeBalanced

Rybničná 18
Praha 6, Praha 162 00 Česká republika
+ Google Mapa
Registrace
Bylo dosaženo limitu pro počet registrovaných účastníků. Můžete se zařadit na seznam čekajících / náhradníků a dostanete informaci, pokud se uvolní místo

Přidat na seznam čekajících / náhradníků

Tribe Loading Animation Image